Ponieważ nasza oferta obejmuje kilkanascie rodzajów ostrzałek, więc często klienci zadają nam proste pytanie - jaką ostrzałkę wybrać?
W brew pozorom odpowiedź nie jest taka oczywista. Wszystko zależy od tego, co i jak chcemy naostrzyć.
Wybierając ostrzałkę musimy pamiętać o dwóch ważnych zasadach:
Nóż ostrzymy zawsze ostrzem do przodu, tak jak bysmy chcieli odkroić kawałek ostrzałki. Wybór kąta ostrzenia to wybór kompromisu pomiędzy trzymaniem ostrości, a delikatnością i odpornością na stępienie. Mniejszy kąt daje ostrzejsze, ale delikatniejsze i łatwiejsze do stępienia ostrze.
Kąt ostrzenia wybieramy w zależności od tego, co checemy naostrzyć:
W tym miejscu pada drugie pytanie:
A czym mam mierzyć te kąty i jak mam je utrzymać podczas ostrzenia?
Dlatego też wszystkim, którzy nie zajmują się zawodowo ostrzeniem proponujemy ostrzałki, które wymuszają prawidłowy kąt ostrzenia. Z reguły jest to 20°, bo jest to najpopularniejszy kąt ostrzenia noży.
Jeżeli przejrzymy dowolne forum o nożach, to zauważymy, że wszyscy fachowcy polecają ostrzenie na ostrzałkach kamiennych zwanych kamieniami wodnymi.
Ten typ ostrzałki pozwala na całkowitą kontrolę nad procesem ostrzenia, gwarantując najlepsze rezultaty. Każda ostrzałka kamienna ma podaną gradację, czyli informację o grubości ziarna z której jest zbudowana. Im mniejsza gradacja, tym grubsze ziarno. Ostrzymy nóż zaczynając kamienie o małej gradacji, a polerujemy na kamieniach o dużej gradacji. Ponieważ do naostrzenia noża potrzebujemy przynajmniej dwóch kamieni o różnych gradacjach, w naszej ofercie znajdziesz ostrzałki dwustronne pozwalające na naostrzenie i wypolerowanie noża.
Jeżeli nie mamy wprawy w utrzymaniu kąta, to bezpieczniej jest użyć specjalnej prowadnicy która zapewni odpowiedni kąt ostrzenia.
W swojej ofercie mamy również diamentowe ostrzałki Taidea
Ich zaletą jest to że nie trzeba ich moczyć w wodzie i diament jest bardziej agresywny (szybciej "zbiera" nóż) więc ostrzenie noża jest szybsze. Wadą jest to, że nie można używać prowadnicy, bo diament błyskawicznie zetrze z niej warstwę teflonu zapewniającą odpowiedni poślizg.
Ulubione narzędzie rzeźników, masarzy i szefów kuchni. W brew pozorom stalka nie służy do ostrznia noża. Podczas krojenia krawędź tnąca zawija się i stalka służy do odwinięcia i wyprostowania krawędzi tnącej. Po pewnym czasie jednak nie da się już odwinąć krawędzi i wtedy trzeba naostrzyć nóż na normalnej ostrzałce do noży.
Ostrzałki kuchenne mogą mieć trzy rodzaje mechanizmów ostrzących:
Kółka diamentowe i ceramiczne
Pręty z węglika wolframu i pręty ceramiczne
Pręty z posypką diamentową
Tego typu ostrzałki mają na stałe ustawiony kąt ostrzenia. Dobrze by ostrzałka była dwustopiowa, gdzie pierwszy stopień służy do ostrzenia, a drugi do wygładzania ostrza.
Bardzo dobrze sprawdzają się na działce, gdzie oprócz noża można szybko naostrzyć maczetę, siekierę, łopatę czy sekator.
Zestawy uniwersalne, dajace efekt ostrzenia porównywalny z ostrzeniem na kamieniach wodnych. Z reguły składają się z trzech lub czterech kamieni o różnej gradaji. Dzięki swojej budowie możemy wybrać jeden z kilku kątów pod jakim chcemy naostrzyć nóż.
Jeżeli chcemy naostrzyć nóż ceramiczny, to jedynymi ostrzałkami które sobie z tym poradzą, są ostrzałki diamentowe.
Do wyboru mamy dwa rodzaje ostrzałek diamentowych:
Ostrzałkę ręczną:
lub Ostrzałkę elektryczną:
Ponieważ ceramika jest bardzo twardym materiałem, najlepszym wyborem będzie ostrzałka elektryczna.
Jeżeli zaczniemy ostrzyć nóż ząbkowany np. na kamieniu wodnym lub innej nie przystosowanej do tego celu ostrzałce, to po tej operacji dostaniemy nóż bez ząbków. Jedynym skutecznym sposobem jest ręczne ostrzenie każdego z ząbków oddzielnie, za pomocą specjalnie wyprofilowanej ostrzałki